Законодавство України регулює процедуру вивезення неповнолітніх дітей за межі країни.
Чи можна виїхати з України в 17 років або раніше — правила / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com
З 2022 року багато жінок залишили нашу країну разом із дітьми, оскільки вирішили, що дитина не повинна рости в атмосфері війни і наражати своє життя на небезпеку. Ті, хто залишився в Україні, але хоче виїхати, бажають знати, як правильно організувати виїзд дітей за кордон у воєнний час.
Чи може мати вивезти дитину за кордон без згоди батька під час війни
Адвокати Мельник Руслан і Камишев Євген посилаються на Цивільний кодекс, а саме статтю 313, яка передбачає право дитини, яка досягла шістнадцяти років, на вільний самостійний виїзд. Проте, для дітей, яким немає 16-ти, діють інші правила:
Якщо дитина ще не досягла 16 років, вона має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними, крім випадків, передбачених законом.
Однак, юристи уточнюють, що на період воєнного стану виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, можливий у супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним із батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування, що здійснюється без нотаріально засвідченої згоди другого з батьків і за наявності паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України) чи документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Державна прикордонна служба України дозволить перетин державного кордону.