«Це була велика подія»: Микола Храпач із Полтави про участь у акції «ланцюг єдності» 1990-го року

За інформацією: Суспільне Полтава.

«Ланцюг єдності» у Києві 1990 року. Суспільне Полтава"Ми у Полтаві зібралися з радістю. Сіли у потяг, плацкартний вагон, нас було багато і поїхали. Піднесення було надзвичайно велике. Люди з усіх кінців України з’їжджалися туди. Коли після цього заходу ми зібралися на Софіївській площі, то вона була вся залита людьми, це море народу".

Довжина "ланцюга єдності" перевищувала 770 кілометрів, згадує Микола Храпач.

"Ми стояли в Києві за руки, а вже між містами, там вони стояли на якійсь відстані, а в містах знову за руки трималися. І протягнувся він від Києва до Львова, через усі обласні центри. А ми стояли в районі парку Шевченка. Ви розумієте, Україна довго страждала від московського іга. І от коли почалися ось ці паростки української державності, то народ сприйняв це надзвичайно високо. Підтвердження цьому – референдум — 97% захотіли бути вільними", — продовжив протоієрей та настоятель Свято-Покровської церкви ПЦУ Микола Храпач.

«Ланцюг єдності». Фото: Wikimedia

Для цієї поїздки полтавці виготовили дві хоругви. Одну із них тримав Микола Храпач.

"Таке, як ікона. Хрест і написано Полтава. І другий так, два такі зробили. І добре, що зробили, бо нас багато фотографували. Співали оцих пісень, які зараз співають, ми їх тоді вже знали. "Червону калину" і всі пісні про Україну, повстанські пісні. Це було таке піднесення, ти себе відчував наче ти не на землі, а на небі. І всі люди один одного вітали, браталися, говорили, обнімалися".

Як розповів Микола Храпач, за неофіційними даними, у цій акції взяли участь до 5 мільйонів людей, радянська влада назвала цифру — 450 тисяч осіб.

«Ланцюг єдності» до Дня Соборності."Це була велика подія, яка, до речі, поклала початок усім подіям. Без цього ланцюга, він показав усім ворогам, більшовикам, комуністам нашим, що з українським народом жарти короткі. І це поклало початок усім наступним нашим діям. Єдність – це основа. Ми робили богоугодну справу, тобто ми об’єднувались у єдине ціле, західна Україна зі східною. Ми говорили, немає західної, немає східної, є єдина, неділима держава Україна", — додав Микола Храпач.

Новини України