ПриватБанк може втратити заставу через борги компанії колишнього власника Геннадія Боголюбова. Йдеться про термінал «Боріваж», який завдяки договору іпотеки намагаються переоформити на пов’язану з бізнесменами компанію. В результаті замість того, щоб термінал, який коштує мільярди гривень, компенсував «Привату» невиплачені кредити, він може повернутися старим власникам.
Що цікаво, цей термінал завдяки схемам уже не вперше «рятують» з-під застави. При тому сам ПриватБанк, який може позбутись мільярдів, фактично не вживав належних заходів для запобігання цьому. Про те, як через нову-стару схему в державного банку можуть відібрати майна на мільярди, читайте в матеріалі OBOZ.UA.
Як «Приват» залишають без термінала
Найпроблемніші боржники ПриватБанку дістались від колишніх власників Коломойського та Боголюбова. Серед них – ТОВ «Боріваж», яке контролює зерновий термінал у порту «Південний». Компанії належав термінал «Боріваж» до 27 вересня 2016-го, а потім його переоформили на «Агротермінал Логістік» (засновник цієї компанії – ТОВ «Боріваж»).
«Боріваж» визнано пов’язаною з колишніми власниками банку компанією. Крім того, про це свідчать і витяги щодо бенефіціарів офшорок, на які оформлена ТОВка. Ще до націоналізації «Боріваж» отримав кредит у «Приваті» на 3,5 млрд грн, поручителем був ТОВ «Агротермінал». Кредит не повернули. Зараз у суді визнано загальний борг перед ПриватБанком у розмірі близько 5 млрд грн (детальніше про це читайте далі).
«Приват» має всі можливості для того, щоб через суд домогтись арешту порту, його передачі в управління АРМА та продажу в рахунок погашення заборгованості. Однак банк ризикує не встигнути цього зробити.
Ще у 2023 році Господарський суд Дніпропетровської області відкрив справу про банкрутство ТОВ «Боріваж». Для цього попередньо компанія змінила місце реєстрації з Одеси на Дніпро, щоб, як зазначив речник банку Олег Серга, «обрати зручний суд».
«Це є звичайною практикою для недобросовісних позичальників при підготовці до власного банкрутства та майже стовідсотковою її ознакою. Вочевидь, так боржники обирають суд, в якому їм «зручніше» або «комфортніше» судитися з кредиторами», – зазначив він.
За загальною процедурою банк очікував на визнання ТОВ «Боріваж» банкрутом 19 серпня 2024-го. Безпосередньо перед визнанням ТОВ «Боріваж» банкрутом відбувся новий поворот у всій цій історії. Засновники ТОВ «Боріваж», які роками нічого не робили задля погашення заборгованості перед банком, 30.07.2024 р. змінили керівників ТОВ «Боріваж» і ТОВ «Агротермінал Логістик» – і 2.08.2024 р. зерновий термінал було передано в іпотеку. Компанія-іпотекотримач – ТОВ «Термінал Боріваж» зі статутним капіталом 10 000 грн. Як вдалося з’ясувати OBOZ.UA, головна бухгалтерка ТОВ «Термінал Боріваж» – Романюк Катерина Вікторівна. Вона ж до 5 березня 2022-го була головною бухгалтеркою ТОВ «Боріваж» Боголюбова та Коломойського, йдеться в даних YouControl. Отже, фактично термінал переоформили з однієї компанії колишніх власників «Привату» на нових.
Ідеться про борги ТОВ «Агротермінал Логістік» у розмірі 155,5 млн грн із терміном повернення у 2025 році (фінансова допомога від іншої компанії). Згідно з умовами іпотеки, вартість порту встановлено в розмірі 150 млн грн, що в 30 разів менше від заборгованості перед банком та явно в десятки разів нижче від ринкової вартості.
У дивний спосіб 13 серпня 2024-го умови договору іпотеки було змінено й було встановлено новий термін повернення фінансової допомоги – 14 серпня 2024-го. Єдина мета – якнайшвидше переоформити порт на «Термінал Боріваж».
ПриватБанк зі свого боку звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про накладення арешту на порт, однак у суді його заява передається від судді до судді й не розглядається (номер справи 904/3576/24).
Схема така: тепер ПриватБанк залишився в ситуації, де йому треба діяти швидко та шукати покупця на частку в статутному капіталі ТОВ «Агротермінал Логістік», поки вона має термінал вартістю 5,5 млрд, які перекривають борги перед банком. Щойно порт перейде у власність іншої фірми в межах договору іпотеки – банк залишиться з 99,9% корпоративних прав, які нічого не вартують.
Серед засновників ТОВ «Боріваж», яке, власне, набрало кредитів, є три офшори: АМЕРТАНА ХОЛДІНГЗ ЛТД (АMERTANA HOLDINGS LTD), ОКТАЛЕНCА ХОЛДІНГЗ ЛТД (OKTALENSA HOLDINGS LTD) та ЕНСТРЕВІО ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД (АNSTREVIO INVESTMENTS LIMITED) – сукупно вони володіють 70% акцій.
«Боріваж» та його борги: чому термінал має належати «Привату»
Це не перша схема з «Боріваж». Термінал до 2019-го був у заставі НБУ, але, як заявляв сам регулятор, його незаконно переоформили й у такий спосіб «урятували» з-під першої застави.
«Компанія, пов’язана з колишніми власниками ПриватБанку Ігорем Коломойським та Геннадієм Боголюбовим, «Агротермінал Логістік» повернула у свою власність термінал «Боріваж», що розташовується в Одеській області», – повідомляла ЕП з посиланням на видалену сторінку НБУ.
Зрештою, із судових рішень у справі №904/1926/23, які у 2023 році слухав Господарський суд Дніпропетровської області, відомо, що, згідно з договором іпотеки, 99,9% корпоративних прав компанії «Агротермінал Логістік» – власниці термінала – перейшли у заставу ПриватБанку. Тож власником термінала має стати саме державний банк. Із цього ж рішення нам стає відомо, що суд визнав грошові вимоги ПриватБанку до ТОВ «Боріваж» сукупно у розмірі близько 5 млрд грн.
Для контексту: у вересні 2022-го Центральний апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ПриватБанку та залишив без змін ухвалу Госпсуду Дніпропетровської області від 30.06.2022 (у справі №904/1532/22), якою держбанку було відмовлено в задоволенні заяви про забезпечення позову до ТОВ «Боріваж» про стягнення 3,43 млрд грн заборгованості за кредитним договором №DNHSLON06941 від 13.12.2016 шляхом перетворення стягнення на предмет застави – належну ТОВ «Боріваж» (як позичальнику і заставодавцю) частку в статутному фонді ТОВ «Агротермінал Логістік» у розмірі 99,999955%. У своїй заяві про забезпечення позову ПриватБанк зокрема просив суд:
– заборонити ТОВ «Боріваж» вчиняти дії щодо відчуження у будь-який спосіб (купівлі-продажу, дарування, обміну та ін.) корпоративних прав – частки в статутному капіталі ТОВ «Агротермінал Логістік» у розмірі 99,999955%, яка належить ТОВ «Боріваж»;
– заборонити ТОВ «Боріваж» як учаснику ТОВ «Агротермінал Логістік» вчиняти будь-які дії щодо зміни складу учасників ТОВ «Агротермінал Логістік» та співвідношення їхніх часток між собою;
– заборонити ТОВ «Боріваж» виходити з ТОВ «Агротермінал Логістік», а також надавати дозвіл іншим учасникам ТОВ виходити з нього.
Суд не побачив загрози чи бажання представників компаній-боржників у скоєнні перелічених дій. Саме це вони й намагаються вчинити. Згідно з витягами, за всіма офшорами стоять колишні власники. Зважаючи на факт місця перебування одного з них, залишається одна зацікавлена сторона, яка в змозі провернути подібне, – Боголюбов. Попри те, що сам він нещодавно втік із країни з підробленим паспортом і, вочевидь, не бажає розрахуватися з державою за кредитом. У результаті державний банк може знову втратити кілька мільярдів гривень.