Третього листопада станція техобслуговування Олександра Старченка згоріла вщент.
Минулого тижня підприємець Олександр Старченко втратив справу свого життя. На його СТО впав російський безпілотник, автомайстерня згоріла вщент разом із автомобілями клієнтів. Але завдяки згуртованості харківських бізнесменів Олександр невдовзі зможе відновити бізнес.
Масована атака дронів на Харків 3 листопада спричинила великі руйнування. У районі Заїківки горів коледж, житлові будинки, гуртожиток, склади, а також станція техобслуговування. На цій СТО ремонтували як військовий, так і цивільний транспорт. Від неї лишилася лише гора попелу, але завдяки підтримці громади власник зможе відновити справу.
Ремонтують військові автівки з 2014-го
Про «приліт» шахедів Олександр Старченко дізнався від приятеля, що зателефонував та повідомив про вибухи в районі його СТО. Через 15 хвилин телефон знову дзазвонив — то була власниця приміщення, де знаходилась станція техобслуговування, із шокуючою новиною. Другий дрон влучив в СТО, вона загорілася. Ще один влучив у житловий будинок, де проживали власники — Леонід та Ольга Васильєви. Так за одну хвилину люди втратили і бізнес, і житло, а самі чудом лишились живими.
Так виглядає СТО після влучання безпілотника. Фото: ГО «Право на захист»
«Перший приліт був поруч з домом, вони вийшли з будинку, потім прилетіло в наше СТО, а вже потім — до них у будинок. Від СТО нічого не залишилось», — розповів Олександр UA-NEWS.in.ua.
Свій бізнес майстер плекав 10 років. Олександр Старченко з дитинства обожнював автомобілі, 20 років тому почав тюнінгувати позашляховики. У 2010-2012 роках він працював механіком харківської команди з авторалі.
«Ми були чемпіонами України!», — з гордістю згадує чоловік.
У 2013 році він відкриває свою автомайстерню, а вже у 2014-му в Україну приходить війна, і механік береться лагодити військовий автотранспорт. Потім, коли АТО перейшла в стадію позиційного протистояння, СТО повернулося до цивільного автотранспорту. Ця станція була досить відомою в Харкові серед власників позашляховиків, про неї навіть знімали сюжети для теленовин.
Чоловік не виключає, що хтось міг і навести шахеди на його вулицю, адже він сам ремонтував зокрема й військові автівки, а в будинку, що згорів, на другому поверсі працював швейний цех, який теж обслуговував військові потреби.
«Все одно будемо допомагати хлопцям»
Олександр Старченко поки не порахував збитки, адже разом із інструментами він втратив 11 чужих автівок, що стояли у нього на СТО.
«Один чоловік вимагає відшкодувати йому вартість втраченого майна, але інші поставилися з розумінням», — каже власник автомайстерні.
Вперше в житті стикнувшись з такими масштабними втратами, Олександр Старченко, який звик сам волонтерити та допомагати іншим, не знав, що робити. Його дружина запропонувала попросити про допомогу у знайомих. Вона створила рахунок і скинула номер картки у повідомлення кільком приятелям із проханням допомогти покрити збитки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як рятувати Харків від занепаду? Три передумови економічного розвитку міста
Яким же було здивування подружжя, коли з усіх усюд почали надходити кошти. Харківські підприємці, власники позашляховиків, колеги Олександра, що разом з ним проходили курс для підприємців «Право на бізнес», і навіть старі знайомі з Німеччини підтримали бізнесмена та волонтера. За три дні, що минули від пожежі, донатів надіслали стільки, що цього вистачить на відновлення інструментів. Олександр Старченко готовий розпочинати справу з нуля. Зараз підшукує нове приміщення, бо попереднє не вдасться відновити — принаймні, у найближчі тижні, до холодів. Попри величезну втрату та існуючий ризик втратити ще більше, перевозити бізнес із Харкова підприємець не збирається.
«Ми харків’яни, це наше місто, ми його захищаємо, тому все одно будемо допомагати хлопцям», — каже Олександр Старченко.
Харківські підприємці зараз працюють у надскладних умовах. Згідно з опитуваннями Європейської бізнес-асоціації, 94% підприємців відзначають, що їм важко працювати. Понад 30% підприємців припинили діяльність із початком повномасштабного вторгнення.
Олена Павленко