В Україні пенсійний вік залежить від розміру стажу. Це може бути 60, 63 або 65 років. При цьому визначити свій пенсійний вік можна заздалегідь.
Як повідомили в ПФУ, відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» тривалість страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком у 2025 році, становить:
- після досягнення віку 60 років – не менше 32 років;
- після досягнення віку 63 роки – не менше 22 років;
- після досягнення віку 65 років – не менше 15 років.
Якщо віку 60 / 63 / 65 років особа досягла у 2024 році, а звертається по призначення пенсії у 2025 році, то необхідний для призначення пенсії страховий стаж становить 31 / 21 / 15 років відповідно. Звернутись по призначення пенсії можна як особисто – до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду незалежно від місця проживання, так і дистанційно, скориставшись порталом електронних послуг Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua/
Для отримання даних на порталі ПФУ треба пройти авторизацію. Це можна зробити за допомогою Дії, свого банку, електронного підпису. На порталі ПФУ ви побачите свій загальний стаж, який враховано станом на зараз.
Крім того, у розділі «Мій страховий стаж» ви можете побачити за роками, де ви працювали. У розділі «Моя зарплата» можете порівняти ту зарплату, яку ви отримували на своєму місці роботи, із середньою зарплатою по країні на той момент. Чим більша ваша зарплата порівняно із середньою, тим більшу пенсію ви матимете. Також ви можете побачити орієнтовно розмір своєї майбутньої пенсії та вік виходу на заслужений відпочинок.
Коли я вийду на пенсію?
- Зараз час виходу на пенсію залежить тільки від стажу. Є три варіанти: у 60, 63 чи 65 років (більшість виходить на пенсію у 60 років).
- Щоб вийти на пенсію у 65 років, достатньо мати 15 років стажу. А ось вимоги для виходу на пенсію у 63 та 60 років змінюються.
- Гарантовано у 60 років можна вийти на пенсію, якщо ви маєте щонайменше 35 років стажу.
Що змінить реформа в пенсійному віці?
- З 1 січня 2028-го вийти на пенсію можна буде в будь-якому віці за наявності 40 років стажу (але таких українців буде небагато).
- Якщо була висока зарплата, то для виходу на пенсію у 65 років можна буде мати й менш ніж 15 років стажу.
Як пояснюють у ПФУ, докупити стаж можна за минулі періоди й за майбутні. «Страхування на майбутні періоди здійснюється протягом строку, визначеного в договорі, але не менш ніж 1 рік. Сплачувати єдиний внесок необхідно щомісяця у розмірі не менше від мінімального страхового внеску (з 1 квітня 2024 року – 1760 грн)», – пояснюють у ПФУ.
Українці також можуть докупити страховий стаж за минулі роки. Сума сплаченого ЄСВ у такому разі буде вдвічі вищою. З 1 квітня 2024 року розмір такого страхового внеску на місяць становить 3520 грн.
Як раніше писав OBOZ.UA, в Україні з 2026 року посилять вимоги до стажу для виходу на пенсію. Необхідний стаж для виходу на пенсію у 60 років збільшать із 32 до 33 років. Водночас для виходу на пенсію у 63 роки замість 22 років необхідно мати 23 роки стажу.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!