Україна на сьогодні входить у зону кліматичних змін і не виключено, що вже через пів століття клімат у нас стане сухішим, із підвищенням середньорічної температури повітря на кілька градусів. Науковці припускають, що призведе до більшої кількості посушливих періодів, а також збільшення екстремальних погодних явищ – сильних засух і повеней.
Прогнози щодо змін клімату в країні на найближчі 50 років (до 2075 року) базуються на даних глобальних кліматичних моделей, адаптованих до регіонального рівня. OBOZ.UA виділив основні зміни, а також те, який вплив вони можуть мати.
Зростання температури
Передбачається, що впродовж наступних десятиліть середньорічна температура в Україні зросте приблизно на 2-4 °C, а до кінця XXI століття (2100 рік) – на 4-5 °C і більше.
Найбільше потепління прогнозується в північних і східних областях, особливо взимку. Літо ж стане значно спекотнішим і тривалішим, із більш частими хвилями тепла.
Зміни в кількості опадів
На думку науковців, загальна кількість опадів в Україні може зменшитися влітку (особливо на півдні та сході). Водночас взимку опадів побільшає, але вони частіше випадатимуть у вигляді дощу, а не снігу. На цьому тлі підвищується ризик посух у степових регіонах.
Погіршення погодних умов
Також фахівці попереджають про зростання частоти екстремальних погодних явищ: сильні зливи, буревії, гради, пилові бурі. Підвищення ризику повеней у Карпатах і західних областях.
Зазначається, що Чорне та Азовське моря можуть постраждати від підвищення рівня води, зникнення берегових ландшафтів та ерозії узбережжя.
Метеорологи констатують, що нестабільність у кліматі на сьогодні є нормальністю для всієї планети Земля. В Україні змінений кліматичний сценарій можна прослідкувати за такими процесами, як сніг у травні, спека в лютому чи повені у жовтні. Винуватець цьому не один, а цілий ланцюг – струменевий потік, Арктика, атмосферні блоки, глобальне потепління. І ці зміни вже впливають на наші сезони – швидше, ніж здавалося раніше. Детальніше про причини аномальної погоди читайте в матеріалі OBOZ.UA за посиланням.
Дефіцит води
Голова Агентства відновлення Сергій Сухомлин попередив, що Україна може зіткнутися з дефіцитом води вже в найближчі 10-15 років. За його словами, в зоні найбільшого ризику – Одеса, Херсон, Миколаїв.
Зміна клімату, неконтрольовані втрати у водоканалах, низький рівень очищення стоків (лише 32% проти європейських 80%) – усе це підштовхує до водної кризи. Як рішення він пропонує розробляти й реалізовувати масштабні інфраструктурні проєкти: наприклад, водогін до Одеси хочуть інтегрувати в нову трасу до дунайських портів, без заїзду в Молдову.
Вплив на сільське господарство
Фахівці попереджають, що потепління може дозволити вирощувати нові культури (наприклад, виноград або соєві боби в північніших областях).
Але врожайність традиційних культур (пшениця, кукурудза) може знизитися через посухи та дефіцит води.
Також зросте потреба в іригації, що створюватиме додаткове навантаження на водні ресурси країни.
Вплив на здоров’я та суспільство
Через багато десятиліть, як вважають деякі науковці, українцям загрожує зростання випадків теплових стресів і хвороб, пов’язаних із водою та комахами. Існує й думка, що через 50 років міста в Україні будуть перегріватися внаслідок ефекту «міського теплового острова». Також можливе зростання міграції населення з постраждалих регіонів.
На сьогодні Україна вже входить у зону кліматичних змін, які до 2075 року, ймовірно, стануть ще помітнішими. Тож основними викликами для країни, за словами фахівців, стають адаптація сільського господарства, управління водними ресурсами, модернізація інфраструктури та охорона здоров’я населення.
Як повідомляв OBOZ.UA, синоптики наголошують, що клімат в Україні все більше виходить за межі норми. Так, 2024 рік став найтеплішим за всю історію спостережень, зима й літо в країні тепер стабільно тепліші майже на 1,5 °C.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!