На голлівудській «Алеї слави», присвяченій акторам та режисерам «фабрики мрій», практично немає зірок-телеведучих, але Алекс Требек удостоївся такої честі. Його вікторина Jeopardy! виходила в ефір протягом 30 (!) років та витримала 8 тисяч (!) епізодів. Багато в чому це було заслугою самого Требека, який протягом тривалого часу практично не змінювався, залишаючись професійним, доброзичливим, привабливим і скромним. Одного разу в інтерв’ю його запитали, як йому це дається, і телеведучий відповів: «Треба серйозно ставитися до роботи, але не до самого себе». Коли 2020 року Алекса Требека не стало, його оплакувала вся Америка.
Син українського емігранта
Алекс Требек народився липні 1940 року в канадському Ванкувері. У його матері Люсіль, уродженки Канади, французьке та канадське коріння, а батько Джордж Требек, український емігрант, працював шеф-кухарем у ресторані. Коли Алекса питали, яким він пам’ятав свого батька в дитинстві, він називав два моменти: Требек-старший любив випити, хоча жодного разу не пропустив роботу і нікого не підвів через цю шкідливу звичку, а також був дуже ощадливою людиною. Батько Алекса нічого не викидав – він був упевнений, що будь-який предмет з його «колекції» колись йому знадобиться.
Посильний, що перетворився на філософа
Початкову освіту Требек-молодший здобув у єзуїтських школах, продовживши освіту у військовому коледжі, який він досить швидко залишив, школі у Великому Садбері та університеті в Оттаві, закінчивши який він здобув філософський ступінь. Щодо першого трудового досвіду, то його Алекс отримав у 13 років – він працював посильним у готелі, де на кухні працював батько.
Дебют на телебаченні
Під час навчання в університеті Требек став членом Англійського дискусійного клубу, але, за його словами, вже тоді його приваблювало телебачення, у якого, на думку юнака, було велике майбутнє. Свою роботу в ефірі він розпочав на кабельному каналі СВС ще у студентські роки: зранку Требек йшов на пари, а ввечері працював на телебаченні, підміняючи захворілих дикторів. Пробував він себе й у ролі репортера, знімаючи сюжети життя міста. В результаті на Алекса звернули увагу і в 1963 році його запросили вести канадську музичну програму Music Hop – там він набув дуже важливого досвіду, який знадобився йому в подальшій кар’єрі. Потім була гра Battlestars, а через десять років Требек вже працював на американському телебаченні в ігровому шоу NBC Wizard of Odds.
Від America’s Favorite Quiz Show до Jeopardy!
У 1984 році вийшов пілотний випуск шоу America’s Favorite Quiz Show, після чого Требек, як кажуть, прокинувся знаменитим. Але зірковим часом Требека стала телевізійна вікторина Jeopardy!, яка дуже швидко перетворилася на найпопулярніше шоу на американському телебаченні. Її популярність зростала протягом усього свого існування, а сам Требек став культовою фігурою на американському телебаченні. Глядачі писали йому листи, робили подарунки – деякі з них були небанальними та дуже зворушливими. Так, одна з глядачок у 2015 році надіслала йому фотографію, зроблену ще у 1981 році – на ній вона була знята разом із Требеком на зйомках шоу Battlestars. Тоді жінка виграла значну суму грошей, яка стала її посагом – через три місяці вона вийшла заміж.
Солідний список престижних нагород
Високо оцінили роботу Требека і фахівці – телевізійні критики та колеги-ведучі. На його рахунку три престижні премії Daytime Emmy Awards як найкращий ведучий телевізійного шоу, причому третю Требека удостоїли у 2021 році, вже після його смерті; нагороди від Національної академії телевізійних мистецтв та наук; міжнародна премія Джорджа Фостера Пібоді, яку вручають за визначний внесок у розвиток радіо та телебачення. Требек також став членом Залу слави телерадіомовлення та кабельного телебачення, Залу слави мовлення Національної асоціації мовників. Він нагороджений званням офіцера ордена Канади, удостоєний персональної зірки на голлівудській «Алеї слави» та увійшов до Книги рекордів Гіннеса за найбільшу кількість епізодів ігрового шоу – у Jeopardy! Сам Требек на запитання, чому його шоу було таким популярним, відповідав: бо воно заохочує освіту. Щоб перемогти у Jeopardy, треба було не тільки вміти ризикувати, а й мати певний обсяг знань, можна сказати, що шоу ввело в моду освіченість і начитаність.
Благодійність
У США Требека знали – і знають – як відомого благодійника: він із дружиною робив великі пожертвування у рятувальну місію «Долина надії» у Сан-Фернандо, яка займалася будівництвом тимчасового та безкоштовного житла для безпритульних. Також він із 1985 року співпрацював із миротворчою організацією World Vision, від імені якої він об’їздив багато країн третього світу, допомагаючи дітям, які залишилися без піклування батьків. Требек вважав, що саме допомога нужденним дозволила йому прожити яскраве, цікаве та щасливе життя.
Звичайний день знаменитого телеведучого
Звичайний день Требека починався о 5-й ранку, і вже через пів години він їхав на студію, щоб готуватися до зйомок. Робота тривала до 5 вечора, після чого Требек їхав додому. У вільний від зйомок час він вів активний спосіб життя, подорожуючи як Америкою, так і по всьому світу – особливо він любив відвідувати Англію, точніше Західний Йоркшир. Якщо обставини не дозволяли телеведучому їхати далеко від дому, він багато читав чи лагодив речі, які зносилися чи зламалися – як і його батько, він намагався ніколи і нічого не викидати.
Мужня боротьба із хворобою
У березні 2019 року Алексу Требеку поставили страшний діагноз: рак підшлункової залози. На жаль, йшлося про четверту – термінальну стадію, щось зробити лікарі вже не могли, телеведучий звернувся до них надто пізно – з’ясувалося, що він давно відчував біль у черевній ділянці, але заглушував його знеболювальними препаратами. Требек погодився на екстремальні методи лікування, що чергувалися з традиційними – насамперед із хворобливою хімієтерапією. Весь цей час він продовжував працювати, і колеги та глядачі могли тільки дивуватися з того, як мужньо – незважаючи на сильні болі та депресію – він тримається.
Останній ефір
У жовтні 2020 року Требек переніс складну операцію, але вже за два тижні знову вийшов в ефір. Щоправда, записати вісім випусків за один день, як це було раніше, не зміг – зйомки тривали два дні. Більше на студії він не з’явився – 8 листопада 2020 Алекса Требека не стало. За повідомленнями в пресі, він пішов із життя в оточенні своєї сім’ї, йому було 80 років. Діти Требека не пішли його стопами – їхній рід діяльності далекий від телебачення: його дочка Емілі – забудовниця в Лос-Анджелесі, син – відомий у США ресторатор.