8 фактів, які варто знати про ЕКЗ

З безпліддям у тій чи іншій формі стикається п'ята частина пар. Для багатьох із них єдиним шансом на народження дитини є екстракорпоральне запліднення. Метод має високу ефективність і дедалі стає популярнішим.

 

Ми зібрали цікаві факти, які, можливо, відкриють вам новий погляд на лікування безпліддя.

 

Докладно про ЕКЗ за посиланням: https://mdclinics.com.ua/ua/uslugi/lechenie-besplodiya/metody-lecheniya/eko/.

 

ЕКЗ вже понад 40 років

 

Перша дитина внаслідок ЕКЗ народилася у 1978 році у Великій Британії, а в Україні це сталося у 1991 році. Штучне запліднення — добре відпрацьований метод лікування, який чомусь багато хто досі вважає чимось експериментальним. Україна була й залишається одним із лідерів цього напрямку, тут чудові сучасні клініки та лікарі високої кваліфікації.

 

Є багато варіантів ЕКЗ

 

Часто терміном ЕКЗ помилково називають усі методи лікування безпліддя, де для запліднення потрібна участь лікаря. Насправді вони об'єднані терміном ДРТ — допоміжні репродуктивні технології, а ЕКЗ лише одна з ДРТ. Але навіть у цій якості метод має різні варіанти: ЕКЗ в природному циклі, ЕКЗ в кріоциклі, міні ЕКЗ та інші.

 

Вік відіграє ключову роль

 

Попри випадки успішного штучного запліднення у літніх матерів, навіть старших за 70 років, це виняток, а не правило. В Україні законодавчо ЕКЗ можна використовувати до 55 років. Найвищі шанси на успіх у жінок 20–34 років. У них народженням живої дитини закінчується 50% кожного циклу. Звичайно, все індивідуально, й репродуктологи не оцінюють шанси пацієнток на підставі лише віку, та все ж рекомендують не тягнути з лікуванням надто довго, бо після 40 шанси на успіх стрімко знижуються.

 

Кріосбереження не знижує ефективність ЕКЗ

 

Дослідження показують, що ефективність для ЕКЗ яйцеклітин, що кріозберігалися, практично така сама, як і свіжих, різниця становить лише кілька відсотків. Але за можливістю краще заморожувати вже готові ембріони, вони стабільніші та краще переносять розморожування.

 

 

Для ЕКЗ не обов'язково бути безплідними

 

До ЕКЗ можуть вдаватися і здорові пари. Наприклад, все популярнішим стає відкладене материнство, коли молоді жінки заморожують свої ооцити з метою скористатися ними тоді, коли вони будуть готові до материнства. Оскільки з віком якість яйцеклітин знижується, таким чином вони страхують свої репродуктивні можливості. Метод також використовують самотні жінки, які бажають народити дитину, хоча інколи вони можуть вдаватися і до менш складної внутрішньоматкової інсемінації.

 

Для успіху ЕКЗ якість яйцеклітини важливіша, ніж якість сперматозоїда

 

Генетичний матеріал дитина отримує від батька та матері порівну. Однак у перші години та дні життя ембріон більшою мірою залежить від яйцеклітини, тому що вона у 16 разів більша за сперматозоїд і крім ДНК, надає потрібні «будматеріали». Саме тому ембріологи та репродуктологи такі зосереджені на якості ооцитів і меншою мірою — сперматозоїдів, хоча вкрай важлива їхня здатність дістатися до яйцеклітини, проникнути всередину і надати непошкоджену ДНК.

 

Може знадобитися більше однієї спроби ЕКЗ

 

ЕКЗ може бути довгою подорожжю. Шанси на успіх однієї спроби становлять близько 35%. З кожною спробою вони зростають, і після шостого циклу вдається завагітніти 65% жінок. Іноді доводиться методом спроб і помилок підбирати оптимальний протокол, іноді лише під час ЕКЗ, а саме під час запліднення in vivo виявляється причина безпліддя неясного генезу. До цього потрібно бути готовими, починаючи лікування безпліддя.

 

Показники ефективності ЕКЗ не відбивають реальність

 

Не варто орієнтуватись на показники успіху, про які заявляють клініки. По-перше, кожен випадок індивідуальний, і для однієї пари шанси на успіх можуть становити 90%, а для іншої — прагнути нуля. По-друге, важливо, що саме клініка вважає за показник успіху. Для одних це кількість позитивних тестів на вагітність, водночас для інших — кількість живонароджень.

 

Автор: Грицько Марта Ігорівна — акушер-гінеколог, репродуктолог.

 

Медичні центри «Мати та дитина»:

Київ, вул. Макіївська, 8

Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15

Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4

Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43

Львів, вул. Замарстинівська, 85а

Київ, вул. Казимира Малевича, 83

 

Источник

Новини України