Яке церковне свято відзначають віряни 22 квітня за старим і новим стилем, що не можна робити, у кого іменини.
Церковне свято сьогодні, 22 квітня / ua.depositphotos.com
22 квітня за новим церковним календарем вшановують пам’ять преподобного Феодора Сикеота і святителя Луку. Сьогодні також — другий день після Великодня, Світлий вівторок, та день пам’яті чудотворної Іверської ікони Божої Матері. Розповідаємо про традиції, народні прикмети і заборони дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим календарем.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль — новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) — його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.
- Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
- Яке церковне свято 22 квітня за старим стилем
- Про що говорять прикмети на 22 квітня
- Що не можна робити сьогодні
- Що можна робити 22 квітня
- Хто відзначає день ангела 22 квітня
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
Православне свято 22 квітня (5 травня за старим) — день пам’яті преподобного Феодора Сикеота і святителя Луки.
Феодор жив у VI столітті й був родом з села Сикеї (біля міста Анастасіуполя в Малій Азії). Своє друге ім’я хлопчик отримав за назвою рідного села. Коли Феодору виповнилося шість, мати подарувала йому золотий пояс — сподівалася, що син стане воїном. Але їй явився великомученик Георгій і повідав, що Феодор служитиме Господу.
У 14 років Феодор вирив печеру біля храму святого Георгія і поселився в ній. Згодом він прийняв чернечий постриг у Єрусалимі, повернувся на батьківщину і став жити при церкві великомученика Георгія. Чернець багато постився і проводив час у молитві. Згодом пішла чутка, що молитви ієромонаха Феодора зцілюють людей, а його передбачення збуваються — і до монаха потягнулися люди. Жителі Анастасіуполя вмовили Феодора стати їхнім єпископом. Той погодився, але пробув на цій посаді недовго — аж надто обтяжувала вона його, але продовжив служіння в церкві.
За переказами, Феодор напророкував імперії лихо від єресі та іконоборців. Так і сталося: у Візантії понад 100 років забороняли святі ікони.
***
Лука жив у I столітті в сирійській Антіохії. Він був серед перших 70 учнів, яких Ісус послав проповідувати християнську віру, творцем Діяння святих апостолів і автором одного з чотирьох Євангелій.
Святитель Лука супроводжував у подорожах апостола Павла, а після його смерті сам пройшов Ахайю, Лівію, Єгипет і Фіваїду. У Фівах старець Лука помер як мученик.
Луку вважають першим іконописцем — згідно з переказами святитель написав першу ікону Пресвятої Богородиці та апостолів Петра і Павла.
Яке церковне свято 22 квітня за старим стилем
Православне свято сьогодні за юліанським календарем — день пам’яті святого мученика Євпсихія і преподобномученика Вадима, архімандрита, і семи його учнів. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем і що не можна робити в цю дату.
***
22 квітня за новим і старим стилем — Світлий вівторок.
Цього дня в церкві згадують останню проповідь Ісуса в Єрусалимському храмі — як Спаситель викрив фарисеїв і книжників у лицемірстві, марнославстві, владолюбстві. Ісус був особливо відвертим в останні дні свого земного життя: своїм учням Він розповів про свої майбутні страждання за рід людський, а також про своє друге пришестя.
***
Іверська ікона Божої Матері / колаж УНІАН
У Світлий вівторок також вшановують пам’ять чудотворної Іверської ікони Божої Матері (дата перехідна).
У цього образу Богородиці дивовижна історія. Відомо, що в IX столітті ікона зберігалася в будинку в однієї вдови, недалеко від міста Нікея в Малій Азії. Це були часи іконоборства, коли воїни імператора знищували християнські святині. Якось до жінки в дім увірвалися солдати, і один із них ударив в образ списом — з ураженого місця тут же потекла кров. Вдові тоді вдалося підкупити солдатів і пустити ікону морем.
Через два століття святиня, стоячи на воді, опинилася біля берегів Афону, де стояв грузинський Іверський монастир. Згідно з переказами, це сталося у вівторок на Великодньому тижні.
Від імені обителі ікона й отримала свою назву. Її розташували над брамою монастиря, тому вона стала називатися ще Портаітіссою, тобто, Вратарницею. Пізніше образ перенесли до спеціально збудованого храму, там ікона перебуває і донині. Впізнати образ дуже просто: на щоці Богородиці так і залишилася кровоточива рана від списа.
Іверська ікона Богородиці — одна з найбільш шанованих у православних, вона прославилася безліччю чудес. Відомо, що святиня зцілила багатьох хворих, а також захищала монастир від варварів і рятувала від голоду.
Про що говорять прикмети на 22 квітня22 квітня — прикмети на сьогодні / freepik.com
У народі 22 квітня — Луків день. Його прикмети говорять про погоду і врожай:
- якщо тепло сьогодні — така погода простоїть до кінця весни, а рік буде врожайним;
- заморозки в ніч на 22 квітня — буде ще 40 морозних ночей до осені;
- зозуля заспівала — холоду більше не чекай;
- похмура погода — літо буде посушливим.
У день Луки прийнято висаджувати на грядки цибулю.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 22 квітня церква не схвалює лайку, лихослів’я, сварки, лінь, заздрість, жадібність і обжерливість. Не слід відмовляти в допомозі.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: поганою прикметою вважається безлад у домі — у всьому будуть проблеми. Також не радять сваритися сьогодні, інакше помиритися буде дуже складно.
Що можна робити 22 квітня
У православне свято сьогодні звертаються до преподобного Феодора — моляться про зцілення від недуг, зокрема, від хвороб очей і зубного болю. У святого Луки просять допомоги в сімейних справах і фінансах, також його шанують як покровителя лікарів і живописців.
Перед образом Іверської ікони моляться про позбавлення від хвороб і скорботи, просять розради в бідах, уберегти від пожежі, дати гарний врожай, а також допомоги у важких обставинах. Вважається, що ікону слід поставити в будинку біля входу — так вона захищатиме від бід і неприємностей.