2025 рік у Харкові: що зміниться з 1 січня?

З 1 січня ціни і податки будуть зростати, а зарплати — ні.

У 2025 році харків’янам доведеться затягнути паски міцніше. Податкове навантаження зросте, а мінімальна зарплата та прожитковий мінімум — ні. Зате в місті лишиться безкоштовний громадський транспорт, з’являться підземні школи та лікарня.

Січень розпочнеться історичним підвищенням податків. Нові ставки для підприємців-фізичних осіб діятимуть з першого дня нового року — вступить в силу закон, ухвалений Верховною Радою ще восени.

Рекордні податки

На Різдво президент підписав закон, яким переніс збільшення податків з 1 жовтня на 1 січня 2025 року.

Хто і скільки платитиме:

  • ФОПи І, ІІ та IV груп — військовий збір на рівні 10% від мінімальної зарплати;
  • ФОПи III групи — військовий збір у розмірі 1% від доходу;
  • банки — 50% на надприбуток;
  • 25% податку на прибуток для всіх фінансових компаній, окрім страхових;
  • пільги по військовому збору для ФОП на тимчасово окупованих територіях, ФОП військовослужбовців, ФОП на лікарняних та у відпустці за аналогією з єдиним податком;
  • скасування військового збору для е-резидентів.

З 1 грудня фізособи платять не 1,5%, а 5% військового збору, але ці гроші заберуть вже з грудневих зарплат, які українці отримають саме на початку січня.

Але є і хороші новини: харківських підприємців звільнили від місцевих податків. Це стосується ставок на нерухомість і землю, депутати також скасували єдиний податок для ФОП IV групи. 

Якими будуть зарплати, пенсії, стипендії та соціальні виплати?

На 2025 рік підвищення мінімальної зарплати не передбачається. Як і зараз, вона становитиме 8000 гривень. Прожитковий мінімум також залишається на попередньому рівні — 3 028 гривень для працездатних осіб. Навіть прокурорам не вдалося пролобіювати збільшення своїх зарплат. Проєктом бюджету передбачалося, що вони отримуватимуть на 25% більше, за це проголосував бюджетний комітет, але Верховна Рада врешті не погодила це рішення.

Але в уряді все ж сподіваються, що реальна заробітна плата українців виросте аж на 8%. Кабінет міністрів прогнозує, що середня зарплата українця за 2025 рік становитиме 24 389 гривень. Про це йдеться в пояснювальній записці до закону «Про державний бюджет України на 2025 рік».

А от пенсії дещо збільшаться. Індексація передбачена у березні 2025 року. Її точний розмір розрахують ближче до березня. Він складається з половини річної інфляції та половини динаміки зростання зарплат за попередні три роки. Тобто, пенсії виростуть в середньому на 10-11%. Тобто, для більшості пенсіонерів ці зміни будуть ледь відчутними.

Отримати право на пенсію з кожним роком стає все важче. У 2025-му, аби стати пенсіонером у 60 років, треба мати мінімум 32 роки стажу, у 63 роки — від 22 до 32 років стажу, у 65 років — мінімум 22 роки стажу.

Студентська стипендія залишиться на тому ж рівні, а от курсанти в 2025 році матимуть більше грошей. Від березня 2025 року першо- та другокурсникам платитимуть по 8 000 гривень на місяць, курсантам третіх і четвертих курсів — по 20 тисяч. 

Соціальні виплати малозабезпеченим в Україні прив’язані до прожиткового мінімуму, отже, не зміняться в 2025 році. Але переселенці дещо отримають. Із середини січня ВПО у всіх областях України, зокрема і у Харківській, зможуть оформити субсидії на оренду житла. Право на неї мають родини переселенців, які витрачають на оренду житла понад 30% своїх сукупних доходів. Якщо родина має доходи менші, ніж 2 прожиткових мінімумів на одну особу (5840 грн), то субсидія покриватиме вищий відсоток вартості оренди.

Мобілізація та звільнення від неї

В Україні ліквідували медико-санітарні експертні комісії (МСЕК) через скандали з фальшивими довідками про інвалідність для чоловіків мобілізаційного віку. Тому з 1 січня 2025 замість них в деяких обласних, районних та міських лікарнях працюватимуть 92 експертні команди лікарів, які оцінюватимуть стан людей та відповідно до нього надаватимуть статус.

«З 1 січня 2025 року документи для людей з безстроковим статусом інвалідності залишатимуться чинними. Для решти людей з інвалідністю, чий повторний огляд припадає на час впровадження нової системи, — термін повторного огляду подовжується на 6 місяців. Усі документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки зберігаються» — пояснили в Міністерстві. 

У яких лікарнях Харкова та області працюватимуть комісії, можна почитати на сайті UA-NEWS.in.ua.

Мобілізаціяув 2025 році не зупинятиметься. Згідно з новим законом «Про мобілізаційну підготовку», виросли штрафи за ухиленні від повісток для фізичних осіб – від 17 до 22 тисяч гривень. До 4 лютого всі обмежено придатні повинні знову пройти медкомісію. 

Чинне бронювання від мобілізації буде діяти до 28 лютого 2025 року. Це пов’язано з тимчасовим призупиненням роботи держреєстрів через кібератаку. Це стосується лише тих бронювань, які були чинними станом на 19 грудня. 

Нові «підземні» заклади

Харків у 2025 році продовжить «закопуватися» під землю. У новому році в мерії обіцяють відкрити ще дві підземні школи, а також підземний дитячий садок у Новобаварському районі. Зараз в місті працює одна підземна школа в Індустріальному районі, де в дві зміни навчаються майже 1000 учнів, також заняття проходять на шести станціях метрополітену, але цього не вистачає. 

У передмісті також буде ще одна підземна школа в Пісочині та підземний дитсадок у Коротичі.

Принципово новий підземний заклад — проєкт «Ковчег». Це справжній підземний шпиталь, який в 2025 році почнуть будувати під Харківською обласної клінічною лікарнею. Вона займатиме 15 тис. кв. метрів. 

«Цей проєкт об’єднав в собі досвід Ізраїлю, досвід інших країн, які мали військові конфлікти та війни на своїх територіях «, — розповів начальник ХОВА Олег Синєгубов в ефірі телемарафону.

У цій підземній лікарні будуть відділення невідкладної допомоги, операційне, інтенсивної терапії, педіатричне, акушерське, інфекційне, стоматологічне, діагностичне — все майже те саме, що в корпусах над землею. Одночасно шпиталь зможе приймати 2000 пацієнтів, а лікарям більше не доведеться переривати процедури під час обстрілів. 

Що подорожчає?

Міжнародний валютний фонд прогнозує, що інфляція в Україні в 2025 році складе 7,5%, а долар коштуватиме 45 гривень. 

Знецінення гривні потягне за собою збільшення цін на товари та послуги. Деякі компанії вже анонсують подорожчання. Наприклад, «Укртелеком»  з 1 січня збільшує ціни на зв’язок та радіо. Найдешевший пакет послуг дорожчає з 195 до 255 грн на місяць, а найдорожчий збільшиться до 329 грн замість 255 грн.

«Укрпошта» натомість змінює не ціни, а підхід до тарифікації. З 2025 року вартість відправлення буде залежати не від ваги, а від об’єму коробки. «Найнижчий тариф при цьому Укрпошта залишає без змін і з 1 січня 2025 року», — повідомили на підприємстві.

«Нова пошта» збільшила тарифи у жовтні 2024-го і поки що про нові подорожчання не заявляє. Також під ялинку харківські оператори телекому підняли ціни на інтернет.

Сигарети дорожчатимуть по всій Україні — парламент підвищив ціну акцизних марок на 23,4% — з 47 до 58 євро за 1000 штук. Вартість однієї пачки зросте на 20-25 гривень, або навіть і більше.

Але деякі галузі поки що радуватимуть ціновою стабільністю. У Харкові не планують змінювати ціни на комуналку. До того ж, громадський транспорт у місті лишатиметься безкоштовним і у 2025 році, пообіцяв міський голова Ігор Терехов. 

Автор: Олена Павленко

Джерело

Новини України