15 січня: все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити і погода у Житомирі

Сьогодні, 15 січня, День народження Вікіпедії. 

Свята  події

15 січня в Україні і світі святкують День народження Вікіпедії. Саме цього дня 2001 року була запущена англомовна версія проєкту Вікіпедія. Його засновниками є Джиммі Вейлз і Ларрі Сенгер. Назва «Вікіпедія» походить від поєднання слів «вікі» (що означає «швидкий» у гавайській мові) і «енциклопедія». Вікіпедія стала однією з найбільших безкоштовних онлайн-енциклопедій, яка розвивається завдяки внескам добровольців з усього світу. На сьогодні вона містить статті на сотнях мов, включаючи українську, яка була запущена в січні 2004 року. Щороку цього дня відзначають внесок спільноти редакторів, які працюють над розвитком і підтримкою Вікіпедії, а також обговорюють важливість вільного доступу до знань.

Також 15 січня День музейного селфі. Це щорічна подія, яка проходить у третю середу січня. Цього дня відвідувачі музеїв по всьому світу фотографуються на тлі експонатів і діляться своїми знімками у соціальних мережах з хештегом #MuseumSelfie. Ця ініціатива була започаткована 2014 року британською культурною блогеркою Мар Діксон для того, щоб заохотити людей частіше відвідувати музеї та популяризувати культурну спадщину. Ідея полягає в тому, щоб зробити музеї більш доступними та привабливими, особливо для молоді, і спонукати їх ділитися власними враженнями.

А ще 15 січня День міжнародного визнання Республіки Хорватія та День мирної реінтеграції хорватського Дунайського регіону. Вони символізують ключові події на шляху до незалежності та територіальної цілісності країни. Хорватія проголосила незалежність від Югославії 25 червня 1991 року, але через тиск міжнародної спільноти тимчасово призупинила це рішення на три місяці, щоб дозволити переговори. Водночас на території Хорватії тривала війна за незалежність. Цей день символізує успіх мирного врегулювання конфлікту без військового втручання, що стало прикладом для інших постконфліктних регіонів світу.

Церковне свято

15 січня в церковному календарі – день пам’яті святих преподобних Павла Тивейського та Івана Кущника. Павло Тивейський, відомий також як Павло Фівейський (228-341 рр.), був ранньо-християнським подвижником, який усамітнився в пустелі Єгипту, ставши одним з перших християнських відлюдників. Його життя та подвиги описав Святий Єронім у своїй праці «Життя Павла». Іван Кущник, або Іван Хризостом (347-407 рр.), був великим проповідником та вчителем християнства. Він отримав своє прізвисько «Кущник», оскільки проводив значний час у відлюднених місцях, живучи під відкритим небом або в невеликих кущах.

Що не можна робити 15 січня

  • Не слід обговорювати чуже життя, засуджувати інших.
  • Не можна лихословити, сваритися, лаятися.
  • Забороняється на ніч залишати взуття брудним.

Народні прикмети і традиції на 15 січня

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день: 

  • дивилися, який сьогодні день: вночі мерехтять зорі — чекайте на сильні морози;
  • каркають ворони — прийде потепління;
  • вітряно — рік буде вологим;
  • снігурі щебечуть — погода зміниться.

Серед наших предків існувало повір’я, що саме цього дня чаклуни і відьми передають свої знання учням. Тому існували різноманітні ритуали, щоб захиститися від пристріту.

Іменини

 Гаврило, Іван, Михайло, Павло, Олена.

Талісманом людини, народженої 15 січня, є гагат. Камінь, який чинить болезаспокійливу дію. Гагат здавна використовують для нейтралізації негативної енергетики.

Погода у Житомирі

У Житомирі сонце в цей день буде рідко з’являтися з-за хмар. Без опадів. -1+1 градус.

Джерело

Новини України