Православне свято сьогодні в народі отримало назву Горобинівка, а його прикмети пов’язані з горобиною.
Яке сьогодні церковне свято 12 травня 2025 року / pixabay.com
12 травня православні згадують святителя Епіфанія, який був єпископом на Кіпрі, і преподобного Амфілохія Почаївського. Також у цю дату — день тезоіменитства Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія. Яке сьогодні православне свято за старим календарем, прикмети та застереження дня — у матеріалі.
- Яке сьогодні церковне свято в Україні — дата за новим календарем
- Яке свято сьогодні церковне за старим стилем
- Про що просять у молитвах святого і чого не можна робити цього дня
- Хто відзначає день ангела 12 травня
- Прикмети 12 травня — що обіцяє погода
Яке сьогодні церковне свято в Україні — дата за новим календарем
Епіфаній жив у IV столітті, у Фінікії. Одного разу він спостерігав сцену, як місцевий чернець віддав жебраку свій одяг. Епіфаній був вражений таким милосердям і попросив ченця розповісти про його віру і про Христа. Незабаром Епіфаній і сам охрестився і став ченцем. У монастирі він стежив за бібліотекою і сам переписував книжки, а незабаром отримав дар чудотворення. Але слави не хотів, тому пішов жити від людей подалі — в пустелю.
Там йому довелося побувати в полоні в розбійників — один із них став учнем Епіфанія і прийняв чернецтво, і разом вони втекли з полону і заснували обитель. Жителі одного з кіпрських міст, Саламін, побажали бачити Епіфанія своїм єпископом. Той погодився, але виключно з послуху.
Святителя запросили до Константинополя, на суд над Іоанном Златоустом. Але Епіфаній відмовився брати участь у цьому, оскільки вважав незаконним. Помер святитель дорогою додому з Константинополя. До нашого часу збереглися деякі його роботи з богослов’я.
Яке свято сьогодні церковне за старим стилем
12 травня (29 квітня) у старому церковному календарі згадують дев’ять мучеників у Кизиці, які загинули за віру в III столітті — раніше ми розповідали, яке сьогодні церковне свято за старим стилем.
Про що просять у молитвах святого і чого не можна робити цього дня
Святителя Епіфанія просять про зцілення від різних хвороб, захистити від зла і допомогти в посівних роботах.
У народі день прозвали Епіфанів, Горобинівка — у цей час на горобині якраз з’являлися ніжні квіточки. Це дерево ще зі старих часів вважається магічним — захищає від нещастя, пожеж, тож його часто саджали біля будинку.
За народними прикметами в Епіфанів день потрібно чимось допомогти нужденним — добро повернеться в подвійному розмірі, а щоб у домі оселилося кохання й удача, слід щось одягнути червоного кольору. Незаміжнім дівчатам цього дня радять знайти горобину і попросити в неї гарного нареченого.