Очікується, що космічний корабель радянських часів, який мав приземлитися на Венеру в 1970-х роках, незабаром неконтрольовано впаде назад на Землю.
Про це повідомила The Guardian, пише DailyLviv.com. За словами експертів з відстеження космічного сміття, ще зарано говорити про те, куди може впасти півтонна маса металу або яка її частина переживе повернення в атмосферу.
Голландський вчений Марко Лангбрук прогнозує, що аварійний космічний апарат повернеться приблизно 10 травня. Він оцінює, що якщо він залишиться цілим, він впаде на швидкості 242 км/год.
«Хоча це й не без ризику, нам не варто надто хвилюватися», – сказав Лангбрук в електронному листі.
Об’єкт порівняно малий, і навіть якщо він не розпадеться, «ризик подібний до ризику випадкового падіння метеорита, яких трапляється кілька щороку. Ви маєте більший ризик отримати удар блискавки впродовж свого життя», – сказав він.
Він додав, що ймовірність того, що космічний корабель дійсно зіткнеться з кимось або чимось, невелика. «Але її не можна повністю виключати».
Радянський Союз запустив космічний корабель під назвою «Космос-482» у 1972 році, в рамках серії місій на Венеру. Але він так і не вийшов з навколоземної орбіти через несправність ракети.
Більша його частина впала протягом десятиліття. Але Лангбрук та інші вважають, що сама посадкова капсула — сферичний об’єкт діаметром близько 1 метра — обертається навколо Землі по дуже еліптичній орбіті протягом останніх 53 років, поступово знижуючись на висоті.
Цілком можливо, що космічний корабель вагою понад 1000 фунтів (майже 500 кг) переживе повернення в атмосферу. Він був побудований, щоб витримати спуск крізь густу вуглекислу атмосферу Венери, сказав Лангбрук з Делфтського технологічного університету в Нідерландах.
Експерти сумніваються, що парашутна система працюватиме після стількох років. Тепловий екран також може бути пошкоджений після такого тривалого перебування на орбіті.
«Було б краще, якби тепловий екран вийшов з ладу, що призведе до згоряння космічного корабля під час занурення в атмосферу, – повідомив у електронному листі Джонатан Макдауелл з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики. Але якщо тепловий екран витримає, «він повернеться цілим і неушкодженим, і з неба впаде півтонний металевий об’єкт».
Космічний апарат може повернутися будь-де між 51,7 градусами північної та південної широти, або від Лондона та Едмонтона в Альберті, Канада, майже аж до мису Горн у Південній Америці. Але оскільки більша частина планети складається з води, «ймовірно, він справді опиниться в якомусь океані», — сказав Лангбрук.
У 2022 році китайська ракета-носій здійснила неконтрольоване повернення на Землю, а в 2018 році космічна станція Тяньгун-1 знову увійшла в атмосферу Землі над південною частиною Тихого океану після неконтрольованого повернення.
До теми: Над Львовом бачили важку французьку ракету
Сяйво, яке бачили на Львівщині, пояснили науковці США і сказали, коли буде знову
Співачка Кеті Перрі полетіла в космос разом з нареченою Безоса