Яке церковне свято відзначають віряни 10 квітня за старим і новим стилем, що не можна робити, у кого іменини.
Церковне свято сьогодні, 10 квітня / ua.depositphotos.com
10 квітня за новим церковним календарем вшановують святого мученика Терентія і його 40 воїнів, а також благовірного гетьмана Петра (Конашевича-Сагайдачного). Розповідаємо про традиції, народні прикмети і заборони дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль — новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) — його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.
- Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
- Яке церковне свято 10 квітня за старим стилем
- Про що говорять прикмети на 10 квітня
- Що не можна робити сьогодні
- Що можна робити 10 квітня
- Хто відзначає день ангела 10 квітня
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
Православне свято 10 квітня (23 квітня за старим стилем) — день пам’яті благовірного гетьмана Петра (Конашевича-Сагайдачного).
10 квітня за новим церковним календарем (у деяких джерелах 7 квітня) згадують українського святого, політика, дипломата і благодійника Петра Конашевича-Сагайдачного. Народився майбутній український гетьман 11 травня 1575 р. (одна з імовірних дат) у с. Кульчиці поблизу Самбора на Львівщині. Походив із родини шляхтича православної віри. Його батька звали Конаш, тож Конашевич — це, швидше, по батькові, а не прізвище.
Відомо, що рід Конашевичів мав у Речі Посполитій власний герб і привілей обирати віру, тож Петро після народження був охрещений у православ’ї й сповідував його до смерті.
Коли йому виповнилося трохи за тридцять, Сагайдачного (це було його козацьке прізвисько від слова «сагайдак» — коробка на стріли) обрали гетьманом Війська Запорозького. До речі, саме Петро першим став писатися саме як Гетьман Запорозький. Він домігся, щоб скасували посаду старшого над козаками від польської влади, а обраний козаками гетьман мав владу, щоб скасували обмеження вольностей і прав козацтва, а жителі України могли вільно обирати собі віросповідання.
Петро Сагайдачний організував успішні походи запорізьких козаків проти Кримського ханства, Османської імперії та Московського царства. Гетьман прославився як меценат православних братств і опікун братських шкіл, а після заснування Київського (Богоявленського) братства він і все Військо Запорозьке вступили до нього.
1620 року гетьман Сагайдачний запросив і супроводжував до Києва Патріарха Єрусалимського Феофана III — той висвятив багатьох українських православних єпископів, які стали борцями за віру, українську освіту та культуру. Так на території Київської митрополії відродилася православна ієрархія, а Київ повернув собі значення культурного та релігійного центру України.
Помер гетьман 1622 року в Києві — був важко поранений під час Хотинської битви. Своє майно Петро заповів на освітньо-навчальні та релігійно-церковні благодійні цілі. Поховали знаменитого гетьмана в Богоявленській церкві Київського братства.
2020 року Петро Конашевич-Сагайдачний був канонізований Священним синодом Православної церкви України як святий.
Яке церковне свято 10 квітня за старим стилем
Православне свято сьогодні за юліанським календарем — день пам’яті преподобного Іларіона Нового. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем і що не можна робити в цю дату.
Про що говорять прикмети на 10 квітня10 квітня — прикмети на сьогодні / pixabay.com
У народі 10 квітня — свято Терентьєв день. Прикмети говорять про погоду і врожай:
- багато птахів на деревах — буде спекотне і сонячне літо;
- дощ пішов — влітку чекай на посуху;
- сильний вітер — до неврожаю;
- у будинку з’явилися маленькі павуки — до потепління.
Цього дня радять спостерігати за сходом сонця — якщо воно в серпанку або мареві, то рік буде хлібним. До речі, звідси пішла і друга назва свята — Терентій Маревний.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 10 квітня, як і в будь-який інший день, не слід лаятися, пліткувати, заздрити, ображати людей або тварин, відмовляти в допомозі, милостині, а також надто веселитися.