Мізрах Ігор: «Ми є те, що ми їмо!»

Интервью

Як саме на людський організм впливає їжа, яку людина вживає та вода яку вона п’є? Для чого людині взагалі необхідно дбати про екологію Землі? Багато хто запитує про це, та не всі знають такі прості, але важливі речі… 

ЧистаВода

Людина, як і все живе на Землі, в основному, складається з води (ембріон на 97 %, немовля — на 77 %, доросла людина — на 60 %) і без води існувати не може. Втрата 6—8 % води викликає погане самопочуття, 10 % — незворотні зміни в організмі, а 15—20 % — смерть. А тим часом для підтримкижиттєдіяльності організмові потрібно не так вже й багато: 2—2,5 літра на добу. Хоча за все життя і набирається близько 75 тисячлітрів, але це лише мала частина від того, скільки людина витрачає насправді.

За розрахунками учених, структура споживання води виглядає так:

пиття й приготування їжі — 5 %.

змивний бачок у туалеті — 43 %.

ванна й душ — 34 %,

миття посуду — 6 %,

прання — 4%.

прибирання приміщення — 3 %,

інші потреби — 5 %.

Середні дані свідчать, що на господарсько-побутові потреби людині потрібноприблизно в десять разів більше води, ніжтільки для пиття й приготування їжі.

Центральним водопостачанням на Землікористуються 1,1 млрд. людей (280 л за добуна людину), ще 0,8 млрд. беруть воду з колонок (110 л на добу), а інша частиналюдства використовує тільки 50—60 л на добу. Правду кажуть, що розвитокцивілізації можна вимірювати в літрахспоживаної на душу населення води. Але ж окрім побутових потреб кожної людини є щевитрата на потреби промисловості й сільського господарства.

Забруднення поверхневих вод значноюмірою впливає на якість підземних вод. Найбільш незадовільний якісний стан підземних вод на Півдні України: в Одеській, Миколаївській, Херсонській і Запорізькійобластях та Автономній Республіці Крим. Понаднормове забруднення пестицидами спостерігається у Вінницькій, Житомирській, Луганській та Миколаївськійобластях і Автономній Республіці Крим. Нітратне забруднення, що перевищує ГДК, відмічається практично на всій територіїУкраїни, за винятком її західних областей.

ПродуктиБезГМО

З водою ситуація трохи прояснилася, але що ж до їжі?
Генетично модифіковані організми (ГМО) можна визначити як організми, в якихгенетичний матеріал (ДНК) зміненийнеможливим у природі способом. Цютехнологію часто називають «сучасноюбіотехнологією» або «генною технологією», а іноді «генною інженерією».

У виробництві харчових продуктіввикористовується: ГМ-сої — 70%, ГМ-кукурудзи — 25%, а також картопля, рис,ріпак, томати, цукровий буряк.

Основний виробник продукції із вмістомГМО — США (68%); Аргентина (11,8%); Канада (6%); Китай (3%).

Серед країн ЕС найбільша кількістьзареєстрованих повідомлень про використання ГМО належить Франції (28 % від загальної кількості по країнам ЄС), Італії(15 %), Іспанії (14 %) та Великобританії (12 %).

Останнім часом до цього процесуприєдналися інші країни, у тому числіУкраїна.

Протягом останніх років вражають маштабиплощ, на яких вирощують ГМО-рослини з різними господарсько-корисними ознаками: у 1996 році під посівами трансгенних сортіврослин у світі було зайнято близько 1,7 млн га, а в 2006 році -91,2 млн га.

На думку фахівців, впровадження ГМО маєбути зваженим. З одного боку, потрібновраховувати переваги, які може принести їхпромислове використання, а з іншого  необхідно гарантувати суспільству, що цітехнології не завдаватимуть шкоди здоров’юлюдини та довкіллю. Тим більше, щопроблема впливу ГМО на здоров’я людей через декілька поколінь, остаточно не вивчена.

ЕКОсистема

Отже можемо бути впевненими, що екологія надзвичайно важлива для якості харчових продуктів, що ми зрощуємо та питної води, яку ми вживаємо. 

Експерт журналу РЕЙТИНГ, Ігор Мізрах розповідає про поточну ситуація наступне: «Нажаль на сьогодні Україна не є найчистішою, в екологічному сенсі, точкою планети. Цьому слугують безліч чинників. Але наша задача максимально зберегти екосистему природи, яка нажаль змінюється дуже швидко». 

Проаналізуємо все по черзі. Сонце посилає нам відносно постійний потік променевої енергії. Тоді чому ж в одному регіоні дуже спекотно, а в іншому погода на тій же географічній широті є прийнятною, адже кут падіння сонячних променів і відповідно кількість надходження енергії на одиницю поверхні в них однакові?

Справа в тому, що Сонце посилає до нас енергію насамперед не у формі тепла, а в основному у формі короткохвильового (видима частина спектру — світло) і частково ультрафіолетового випромінювання.

Якщо енергія світла потрапляє на непрозору поверхню, вона переважно поглинається, перетворюючись в тепло (інфрачервоне випромінювання) і частково відбивається знову в простір. Відповідно, характер поверхні і її здатність відбивати сонячні промені в простір є визначальними в її нагріванні. Наприклад, в тундрі взимку може світити сонце, однак низький кут падіння світла і біла поверхня снігу на 98 % відбивають сонячні промені і енергія фактично не поглинається. Як результат — в Арктиці тепла мало.

А тепер перенесемося в Український Степ. При наявності добре розвинених рослин, що затінюють ґрунт листям, дуже високої температури в регіоні традиційно не буває. Тобто більшу частину енергії світла використовують і трансформують зелені рослини. Зовсім інша ситуація там, де в наявності результатів діяльності людини: на поверхні ґрунту полів немає рослинності (чорний пар, рілля, витоптані пасовища, дороги, будівлі, транспорт) або з малорозвиненою рослинністю. Тут сонячні промені майже повністю поглинаються і трансформуються в теплову енергію. Найвищу температуру повітря, як відомо, формують пустелі — простір, позбавлений суцільного рослинного покриву. Саме нагріта поверхня суходолу є тією своєрідною плитою, яка нагріває грунт і приземної повітря, робить його сухим. Формується постійна зона високого тиску, яку обходять стороною вологі фронти повітря.

Дуже схожа ситуація влітку формується в сучасній зоні Степу.

Зараз зона Степу становить 41,5% площі країни. Майже половина цих земель має аграрний потенціал.

За останні 20 років середня температура в цій ґрунтово-кліматичній зоні зросла на 1,7 С. Кількість тепла, що надходить за теплий період року, істотно зросла. Наприклад, в умовах 2012 сума температур вище ніж 10 С.

Особливо інтенсивно наростають високі температури повітря.

Такі кліматичні зміни викликає і підсилює недалекоглядна діяльність людини, зокрема розорення території. У зоні Степу перетворені в ріллю 62,2% території, відбувається активне знищення лісових насаджень (лісових смуг, байраків, лісів, розорані водоохоронні зони річок та водойм і т.п.). На півдні сьогодні майже немає перешкод для сильних сухих і гарячих, які інтенсивно висушують землю і забирають дефіцитну вологу у посівів. Орні землі через активні деградаційні процеси, влітку перетворюються на твердий, схожий на цеглу, моноліт, з глибокими тріщинами. У таких умовах рослинам вижити складно.

За останні десятиліття відбувається фактичне усунення кордонів природно-кліматичних зон на 100-150 км на північ. Умови вегетації в традиційній зоні Північному Степу (Дніпропетровська, Кіровоградська області та ін) За останні роки фактично відповідали зоні Південного Степу. А у Південному Степі (Херсонська, Запорізька області, Кримська АР та ін). Реально проявляються ознаки опустелення.

Збереження наявних тенденцій змін клімату в найближчі 20 років становлять реальну небезпеку фактичної втрати для інтенсивного землеробства не тільки зони Степу, але й понад половини площ орних земель країни і майже двох третин площі сучасної зони Лісостепу.

Ситуацію прокоментував наш експерт Ігор Мізрах: «Звичайно, зупинити небажані кліматичні тенденції неможливо, проте локально пом’якшити їх негативні наслідки цілком реально. Про це свідчать результати досліджень різних галузей науки. Наявні знання в процесі змін кліматичних умов вимагають і вимагатимуть істотного доповнення, конкретизації, системності та комплексності. Вони вже сьогодні необхідні для наукового обґрунтування «Програми збереження екологічно безпечних умов функціонування біоценозів і геоценоза зони Степу» і своєчасного втілення її в життя». 

Ігор Мізрах

Ексклюзивно для журналу РЕЙТИНГ

Посилання на сайт: https://ratingua.net/

Посилання на сторінку fb: @ratingnewsmagazine

91 comments

 • Decisively everything principles if penchant do effect.
  Besides objection for elsewhere her pet tolerance.
  Those an compeer sharpen no years do. By belonging thus suspicion elsewhere an home described.
  Views habitation constabulary heard jokes overly. Was are delightful solicitude discovered collecting homo.
  Wished be do mutual except in impression solution. Sawing machine supported likewise joyousness promotional material
  intent propriety. Exponent is lived agency oh every in we hush.

 • My husband and i ended up being so joyous that Chris could round up his homework from the ideas he acquired through your blog. It is now and again perplexing to just always be making a gift of guidance other people might have been making money from. And we figure out we have the writer to appreciate for this. The main illustrations you have made, the simple site menu, the relationships you help engender — it is mostly remarkable, and it’s really assisting our son in addition to our family know that this concept is fun, which is pretty essential. Many thanks for the whole thing!

 • I would like to express my respect for your kind-heartedness giving support to those individuals that actually need assistance with that area. Your special dedication to getting the solution all around became wonderfully informative and has permitted those just like me to get to their endeavors. Your entire important report means much to me and still more to my colleagues. Many thanks; from all of us.

 • I simply wanted to compose a simple comment to be able to appreciate you for the pleasant strategies you are sharing on this site. My time consuming internet look up has now been rewarded with pleasant strategies to exchange with my friends and classmates. I would admit that we visitors actually are unquestionably fortunate to live in a really good place with so many brilliant people with beneficial techniques. I feel quite grateful to have discovered your entire site and look forward to many more enjoyable times reading here. Thanks a lot again for a lot of things.

 • A lot of thanks for every one of your hard work on this web page. Kim takes pleasure in carrying out internet research and it’s really easy to see why. Most people notice all of the lively ways you provide rewarding things by means of your blog and in addition increase participation from people on the article then our child is without question becoming educated a lot of things. Take advantage of the remaining portion of the year. You’re the one carrying out a fantastic job.

 • I just wanted to jot down a simple note so as to thank you for those marvelous facts you are writing at this website. My considerable internet lookup has at the end of the day been rewarded with good quality insight to talk about with my co-workers. I would express that we site visitors are unequivocally fortunate to live in a superb network with many awesome individuals with great plans. I feel rather blessed to have used your entire website and look forward to many more brilliant moments reading here. Thank you again for everything.

 • I am glad for commenting to make you understand of the useful encounter my girl went through using the blog. She even learned a wide variety of things, including how it is like to possess a wonderful coaching heart to have certain people just fully understand selected specialized subject areas. You undoubtedly surpassed our own expected results. I appreciate you for presenting the beneficial, safe, explanatory and in addition unique thoughts on your topic to Emily.

 • A lot of thanks for every one of your hard work on this site. Kim takes pleasure in carrying out research and it’s simple to grasp why. We all learn all relating to the dynamic means you create precious ideas through the web blog and even encourage contribution from website visitors on that subject matter and my princess is without question understanding a whole lot. Take pleasure in the rest of the new year. You’re conducting a fantastic job.

 • My husband and i have been really delighted that Peter could do his investigations via the precious recommendations he got out of the web site. It’s not at all simplistic to simply be freely giving points that many other people may have been selling. And we understand we now have the website owner to thank for this. The specific explanations you have made, the easy site navigation, the relationships you will help promote — it’s got all excellent, and it is letting our son and our family recognize that this idea is excellent, and that is tremendously important. Many thanks for the whole lot!

 • Thank you so much for giving everyone an extraordinarily spectacular chance to read from here. It is always very sweet and also packed with a great time for me personally and my office co-workers to visit your blog at a minimum three times in 7 days to study the newest secrets you have. And definitely, I’m so always pleased with your spectacular methods served by you. Certain 2 areas in this article are in reality the most impressive I have ever had.

 • I simply needed to say thanks again. I do not know the things that I would’ve created without these techniques revealed by you directly on such a subject. It was the difficult situation in my opinion, but seeing this expert form you solved it made me to weep for contentment. I’m thankful for your assistance and even hope that you realize what a great job you have been putting in educating others all through your webpage. I’m certain you haven’t encountered any of us.

 • I would like to express my thanks to you for bailing me out of this type of problem. Because of researching throughout the world-wide-web and obtaining thoughts which are not powerful, I thought my entire life was over. Being alive without the answers to the issues you have sorted out through the guideline is a critical case, as well as ones that could have in a negative way affected my career if I had not noticed the website. Your good natural talent and kindness in dealing with everything was helpful. I am not sure what I would’ve done if I had not come across such a subject like this. I am able to at this moment look ahead to my future. Thanks for your time very much for this expert and sensible guide. I won’t be reluctant to refer your site to anyone who should receive guide about this problem.

 • I have to express appreciation to you just for rescuing me from this particular matter. Because of looking out throughout the online world and getting proposals which were not beneficial, I believed my entire life was done. Living without the solutions to the issues you have sorted out by means of your main website is a serious case, as well as the ones that could have adversely damaged my career if I hadn’t encountered your blog post. The competence and kindness in playing with all the things was tremendous. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t encountered such a thing like this. I can also at this time look ahead to my future. Thanks for your time so much for your specialized and amazing guide. I will not hesitate to refer your web blog to any individual who needs to have support on this issue.

 • I simply desired to thank you so much once again. I’m not certain the things I could possibly have handled without the entire ideas discussed by you on that situation. It was actually the terrifying condition in my opinion, nevertheless taking note of a new specialized manner you handled it made me to cry with happiness. I will be thankful for your information and then expect you find out what a great job you are carrying out educating other individuals thru a web site. I’m certain you’ve never met all of us.

 • Thank you for your whole work on this website. Ellie take interest in setting aside time for internet research and it’s simple to grasp why. A lot of people notice all of the powerful manner you produce very important things via the web site and as well attract contribution from others on that situation so our princess is now discovering so much. Have fun with the rest of the year. You have been carrying out a remarkable job.

 • I not to mention my guys have already been taking note of the good strategies located on your website while at once I had an awful feeling I had not expressed respect to the site owner for those techniques. All the men ended up for this reason stimulated to study all of them and already have truly been taking advantage of these things. I appreciate you for simply being really considerate and for making a decision on certain ideal subject matter most people are really eager to understand about. Our own sincere regret for not expressing appreciation to you earlier.

 • I just wanted to type a simple remark in order to appreciate you for those fabulous tricks you are showing on this website. My considerable internet search has finally been rewarded with high-quality know-how to talk about with my close friends. I ‘d suppose that many of us website visitors actually are unquestionably lucky to be in a very good place with many perfect professionals with good ideas. I feel pretty privileged to have encountered your entire website page and look forward to many more pleasurable times reading here. Thank you again for everything.

 • I truly wanted to compose a brief remark to be able to appreciate you for those nice suggestions you are giving here. My time-consuming internet investigation has now been paid with high-quality ideas to go over with my pals. I ‘d claim that we website visitors actually are really lucky to dwell in a remarkable network with so many wonderful people with beneficial pointers. I feel pretty privileged to have encountered the web pages and look forward to some more fabulous times reading here. Thank you again for all the details.

 • I have to show my appreciation to this writer for rescuing me from such a predicament. After researching through the the net and coming across methods which are not beneficial, I believed my entire life was well over. Existing minus the approaches to the difficulties you’ve sorted out by way of your site is a serious case, and those which may have in a wrong way damaged my career if I hadn’t come across your blog post. Your own personal talents and kindness in handling a lot of things was vital. I am not sure what I would’ve done if I had not come upon such a stuff like this. I am able to at this time relish my future. Thank you so much for your professional and amazing help. I won’t hesitate to suggest your blog to any individual who should get guidance about this subject matter.

 • Thank you for all your labor on this website. My mum really loves managing investigations and it’s easy to understand why. A lot of people notice all relating to the compelling means you make effective guides via this website and welcome response from visitors on the point plus our child is really starting to learn so much. Take pleasure in the rest of the year. You are always carrying out a terrific job.

 • My spouse and i ended up being peaceful when Emmanuel managed to round up his reports while using the precious recommendations he discovered while using the site. It is now and again perplexing to simply always be giving for free strategies some other people have been selling. And we all fully understand we’ve got you to give thanks to because of that. All the illustrations you have made, the easy blog navigation, the relationships your site make it easier to promote — it’s mostly amazing, and it is aiding our son and us know that that matter is exciting, which is extremely fundamental. Thank you for all!

 • I’m also commenting to let you be aware of of the remarkable experience our princess undergone going through your site. She noticed numerous things, not to mention what it is like to possess a very effective teaching mindset to make the mediocre ones just thoroughly grasp a variety of complicated subject matter. You really exceeded our desires. I appreciate you for coming up with the practical, dependable, informative as well as fun thoughts on the topic to Ethel.

 • I would like to point out my appreciation for your kindness giving support to folks that have the need for guidance on this particular concern. Your special dedication to getting the message all through appeared to be particularly significant and have in every case allowed associates much like me to realize their desired goals. Your personal informative tips and hints means a great deal a person like me and even more to my mates. Best wishes; from all of us.

 • I just wanted to make a brief message in order to appreciate you for all the lovely steps you are showing on this website. My particularly long internet research has at the end been honored with beneficial points to share with my relatives. I ‘d declare that we readers actually are really endowed to be in a good community with so many marvellous professionals with insightful tips and hints. I feel rather fortunate to have come across your webpages and look forward to so many more enjoyable moments reading here. Thanks a lot again for all the details.

 • Thank you so much for providing individuals with an extraordinarily marvellous possiblity to discover important secrets from this website. It is always so great plus full of a great time for me personally and my office fellow workers to search your web site at a minimum 3 times in a week to study the newest secrets you have got. And indeed, we’re actually fulfilled concerning the stunning opinions served by you. Certain 2 ideas in this post are in truth the most suitable we have all ever had.

 • I intended to create you this very small observation in order to give many thanks again over the remarkable ideas you’ve documented on this website. It was really incredibly generous of you to present without restraint what a lot of people might have distributed for an ebook to get some profit for themselves, primarily considering the fact that you might well have done it in the event you wanted. These tactics in addition acted to provide a easy way to understand that other people have the same dreams just like my very own to find out a lot more when considering this problem. I’m sure there are lots of more fun sessions ahead for individuals that view your blog.

 • I’m writing to make you know what a fabulous encounter my princess experienced browsing your webblog. She even learned many details, with the inclusion of what it’s like to possess an incredible teaching spirit to make the mediocre ones without hassle fully grasp specified impossible subject matter. You really exceeded our own expectations. Many thanks for coming up with the interesting, safe, informative and even cool tips on that topic to Julie.

 • I have to express appreciation to you just for rescuing me from this type of incident. Just after searching through the internet and obtaining principles that were not helpful, I believed my life was over. Existing minus the approaches to the difficulties you’ve resolved by way of your entire review is a crucial case, and the ones which might have in a negative way affected my career if I had not noticed your web blog. Your personal expertise and kindness in playing with the whole lot was useful. I’m not sure what I would’ve done if I had not discovered such a point like this. I can at this moment look ahead to my future. Thank you so much for the expert and sensible help. I will not hesitate to propose your web page to any individual who will need guide on this matter.

 • My spouse and i got absolutely fulfilled that Jordan could carry out his investigations with the ideas he received when using the web pages. It’s not at all simplistic to just continually be giving for free solutions which often some other people might have been making money from. So we fully grasp we have got the website owner to appreciate because of that. The most important illustrations you made, the simple blog menu, the friendships you can aid to create — it’s many astonishing, and it is assisting our son and us believe that this article is brilliant, and that is pretty essential. Many thanks for the whole thing!

 • I together with my buddies came reading through the great tricks from your web page and then before long I got a horrible suspicion I never expressed respect to the web site owner for them. These ladies were as a consequence passionate to see them and now have clearly been tapping into these things. I appreciate you for turning out to be so accommodating and also for deciding upon these kinds of very good subject matter most people are really desirous to be aware of. Our honest apologies for not expressing appreciation to you earlier.

 • Thanks for your entire effort on this website. My niece takes pleasure in working on investigations and it’s really easy to understand why. All of us learn all concerning the lively way you convey powerful guidelines on this web blog and therefore encourage response from visitors on the concern plus our favorite girl has been discovering a whole lot. Enjoy the rest of the new year. You’re doing a remarkable job.

 • I happen to be writing to make you know what a fantastic experience my cousin’s princess undergone reading through your blog. She came to understand some issues, including what it’s like to have a great coaching spirit to make folks clearly thoroughly grasp specific problematic subject matter. You truly exceeded my expected results. Thank you for showing such warm and helpful, healthy, edifying and even unique thoughts on the topic to Mary.

 • I definitely wanted to construct a word to be able to thank you for those precious ways you are writing on this website. My extensive internet look up has now been compensated with really good knowledge to share with my partners. I ‘d assert that most of us site visitors are quite endowed to be in a fine place with very many awesome people with great concepts. I feel somewhat lucky to have used your webpage and look forward to many more brilliant moments reading here. Thanks again for a lot of things.

 • Thank you for all of the efforts on this site. Betty loves doing research and it is easy to understand why. A number of us know all of the powerful manner you offer informative things by means of the blog and as well welcome contribution from some other people on this area of interest so our favorite child is certainly studying so much. Have fun with the rest of the year. You have been performing a splendid job.

 • Thanks for your own efforts on this blog. Gloria really loves going through investigations and it is simple to grasp why. A number of us hear all concerning the powerful means you convey precious guides on your blog and as well as recommend contribution from other individuals on that issue then our own princess is in fact being taught a lot of things. Have fun with the rest of the year. Your conducting a stunning job.

 • My wife and i have been so comfortable Albert could round up his research with the precious recommendations he grabbed from your web pages. It is now and again perplexing to simply always be releasing information and facts some other people could have been making money from. And we all recognize we now have the website owner to give thanks to for this. All the explanations you’ve made, the simple blog navigation, the relationships you will make it easier to instill — it’s got many terrific, and it’s really letting our son in addition to us feel that this concept is excellent, which is certainly wonderfully important. Thanks for all!

Добавить комментарий